przydatne   praktyczne porady
Strona główna   >   przydatne   >   praktyczne porady
 
Jak zmninimalizować ryzyko kradzieży.

Włamania do domów, mieszkań i piwnic mają najczęściej charakter rabunkowy. Mimo starań policji, to w dalszym ciągu w naszym kraju problem o dużej skali. Szczególnie podczas sezonu urlopowego. Jak postępować, kiedy nie chcemy paść ofiarą złodzieja? - Przeczytaj artykuł i poznaj kilka cennych wskazówek!
Mieszkania i domy to dla złodzieja niewątpliwie wymarzone miejsca. Powodem tego jest fakt, że większość cennych przedmiotów, których jesteśmy posiadaczami trzymamy właśnie tam, czy to biżuteria, pieniądze, czy sprzęt RTV i AGD. Nie sposób nosić wszystkiego ze sobą. Należy zatem zadbać, aby pozostawiony dobytek był bezpieczny w naszym domu. Idealnego zabezpieczenia nie ma. Zastanówmy się, czy zrobiliśmy wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko włamania do naszego mieszkania. Żadna Policja nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje większe szanse na wykrycie sprawcy. Na policję możesz zgłosić każde niepokojące sygnały z twojego otoczenia. Nie poniesiesz konsekwencji, jeżeli okaże się, że się pomyliłeś lub nic takiego nie miało miejsca w rzeczywistości.

Po pierwsze
należy zaopatrzyć się w mocne drzwi oraz zamki – na rynku w tej chwili istnieje spory wybór firm specjalizujących się tworzeniu antywłamaniowych drzwi i zamków.

Pamiętajmy o tym, że żadne, nawet najlepsze zamki nie są w stanie zastąpić ludzkiej życzliwości, udając się na dłuższy urlop, wyjazd służbowy poinformujmy o tym naszego sąsiada. Niech zwróci uwagę na osoby chodzące wokół naszego domu, osoby przebywające na klatce schodowej. W razie podejrzeń niech poinformuje policję o zaistniałej sytuacji.

Po drugie starajmy się nie trzymać większych sum pieniędzy w mieszkaniu, najrozsądniej jest je przechowywać w banku. To najlepszy sposób, by przechytrzyć złodzieja. Jeśli jednak zmuszeni jesteśmy przechowywać gotówkę w domu, nie trzymajmy jej na widoku i w łatwo dostępnych miejscach. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności;

Po trzecie zachowaj czujność. Na pewno nie raz słyszałeś w telewizji lub od znajomych o wyłudzeniach na „wnuczka” czy „ na kontrolę liczników”. Pamiętaj o takich historiach. Sprawdź wiarygodność nieznajomego. Poproś o dokument potwierdzający jego tożsamość lub wykonaj telefon do rodziny albo odpowiedniej instytucji

Po czwarte
żaden złodziej zazwyczaj nie decyduje się na wejście do mieszkania na tzw. "żywioł". Byłoby to z jego strony co najmniej nierozsądne. Złodzieje zazwyczaj długo przygotowują się do planowanego rabunku. Po pierwsze upatrują sobie ofiarę. Kiedy cel jest określony - włamywacz nawet tygodniami potrafi obserwować swoją ofiarę tak, aby poznać jej cykliczne zachowania. Dlatego też, jeśli jest to możliwe powinniśmy ograniczyć rutynowe wyjścia z mieszkania o tej samej porze i powroty o jednakowej godzinie. Jeśli wychodzimy z domu wieczorami- zainstalujmy małą lampkę, która może imitować czyjąś obecność w domu. Nigdy nie gaśmy wszystkich świateł. Jeśli chcemy możemy również pozostawić np. włączone radio.

Pamiętaj! Wzywaj Policję gdy:

  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;


Nie ryzykuj niepotrzebnie:
 

  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów ( komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; -
  • sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
  • równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.


Co zrobić, gdy domofon nie działa?

Zgłoś szybko problem administratorowi budynku. Jest on zobowiązany do naprawienia usterki, a im szybciej zostanie to zrobione, tym prędzej znowu będziesz chroniony przed wejściem niepożądanej osoby na klatkę schodową.

Jak prawidłowo zabezpieczyć piwnicę?

Najlepiej, jeśli drzwi do Twojej piwnicy są pełne, a zamki i kłódki posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Zwracaj również uwagę na nieznajome osoby kręcące się po klatce schodowej lub przy budynku. Poproś także sąsiadów, żeby zwracali uwagę na obcych.
Czasem nawet najgrubsze drzwi i najlepsze zamki nie wystarczą, by uchronić się przed kradzieżą. Informujemy policję o podejrzanych osobach kręcących się w okolicy i miejmy oko na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności. Zachowajmy uzasadnioną nieufność w kontakcie z obcymi. Nie bójmy się prosić o dokument tożsamości, czy zadzwonić do odpowiedniej instytucji.
 

POZOSTAŁE INFORMACJE