przydatne   praktyczne porady
Strona główna   >   przydatne   >   praktyczne porady
 
Jak zachować się w razie pożaru.

Pożar to niebezpieczeństwo, którego nie można lekceważyć. To jedna z bardziej niebezpiecznych sytuacji zagrożenia życia. Pożar atakuje nas nieoczekiwanie, jest trudny do przewidzenia, a gdy już do niego dojdzie bardzo ciężko przed nim uciec. Jednakże jest to możliwe. Należy jedynie zastosować się do kilku wskazówek, które mogą ocalić nam życie. Jego przyczyn może być wiele. Począwszy od zwykłego niedopałka, skończywszy na awariach instalacji elektrycznej lub gazowej, dlatego też utrzymanie owych instalacji w dobrym stanie technicznym oraz  przeprowadzanie ich okresowych przeglądów znacznie zmniejsza ryzyko powstania pożaru. Zasady prawidłowego użytkowania instalacji elektrycznej oraz gazowej znajdziecie Państwo w innych artykułach z tego działu.  Jak wiadomo, ogień łatwo wymyka się spod kontroli i szybko rozprzestrzenia się powodując ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia oraz czyniąc nieodwracalne straty, dlatego też podczas pożaru każda minuta jest na wagę złota

W przypadku powstania pożaru zdarza się, że ogień rozprzestrzenia się tak szybko, że nawet prawidłowe użycie gaśnicy lub innego środka gaśniczego będącego pod ręką nie przynosi żadnych efektów. Nie czekaj ani sekundy, zaalarmuj przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia, a następnie zadzwoń do straży pożarnej i zawiadom o zdarzeniu.

Telefoniczne alarmowanie należy wykonać w następujący sposób: Po wybraniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 i zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaj :
 

  • swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu,
  • adres i nazwę obiektu, w którym zauważono pożar
  • co się pali, na którym piętrze,
  • czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.


Przyjmujący może zażądać: potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Następnie jak najszybciej wyprowadź wszystkich na zewnątrz. Należy robić to w taki sposób, aby nie doszło do powstania paniki, jaka może ogarnąć ludzi będących w zagrożeniu, które wywołuje u ludzi ogień i dym. Panika może być przyczyną niepotrzebnych i tragicznych w skutkach wypadków w trakcie prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych.

Jeśli pojawi się dym, poruszaj się jak najbliżej podłogi. To właśnie tam jest najwięcej tlenu. Im niżej, tym powietrze jest czystsze. Dym może nam zaszkodzić i spowodować zatrucie. Jeśli dymu jest bardzo dużo, należy zrobić maskę z mokrego ręcznika, bądź szmatki. Pomoże to nam chwilowo oddychać normalnie. Uciekając zabierz ze sobą telefon komórkowy. W takim wypadku istnieje możliwość kontaktu ze strażą pożarną i informowania ich o swoim położeniu. Pamiętaj, by zamykać za sobą drzwi, co spowolni rozprzestrzenianie się rozwój pożaru, ale w żadnym wypadku nie zamykaj ich na klucz! Straż pożarna musi sprawdzić każde pomieszczenie.

- Jak znaleźć drogę ewakuacyjną?

Jeśli jesteś w zamkniętym pokoju (mieszkaniu), przed wyjściem z niego sprawdź temperaturę drzwi. Nigdy nie rób tego wewnętrzną częścią dłoni. Testuj temperaturę zewnętrzną częścią. Dotknij klamki oraz powierzchni drzwi. Jeśli są one zimne, to dobrze. Możesz je otworzyć i szukać innej drogi ucieczki. Gorzej, jeśli wyczuwasz ciepło. Wtedy nie otwieraj drzwi. Za nimi szaleje pożar. Jeśli to możliwe, uciekaj oknem. Gdy mieszkasz dość wysoko i nie możesz wyskoczyć przez okno, wywieś w nim białe, bądź kolorowe prześcieradło. Będzie to znak dla strażaków, że w tym pokoju ktoś jest. Przyspieszy to akcje ratunkową, ponieważ strażacy będą wiedzieć, gdzie szukać. W celu zmniejszenia ilości dymu w pokoju, podłóż mokrą szmatkę pod drzwi, jeśli to możliwe. Utrzymaj łączność telefoniczną lub głosową ze służbami ratowniczymi będącymi na miejscu. Osuń się jak najdalej od źródła pożaru.

- Co robić, gdy nasze ubranie zacznie się palić?

Nie należy wtedy biec, chyba że w pobliżu jest źródło wody. Bieganie powoduje jedynie szybsze rozprzestrzenianie się ognia po naszym ubraniu. Należy zdjąć szybko ubranie, a jeśli jest to niemożliwe, to rzućmy się na ziemię i zacznijmy się toczyć i turlać, aż ogień zostanie ugaszony.

- Co zrobić, gdy widzę dym wydobywający się z okna sąsiada?

Dym prawdopodobnie oznacza pożar, więc nie zwlekaj i zawiadom wszystkie osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz zadzwoń pod numer 998, by powiadomić straż pożarną. Następnie zakręć zawór gazu, wyłącz wszystkie odbiorniki elektryczne, powiadom pozostałych sąsiadów o zagrożeniu i ewakuuj się z zagrożonego budynku.

Pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Podczas pożaru nie można używać wind. Jeśli to możliwe zacznij krzyczeć przez okno (jeśli masz do niego dostęp). Aby zwrócić na siebie uwagę, możesz wyrzucić z okna jakieś kartki papieru, bądź dokumenty. Zawsze stosuj się do poleceń strażaków. Gdy strażacy rozłożą specjalną poduszkę, tzw. skokochron, skacz na ich komendę.

Zawsze zadbaj o drożność dróg ewakuacyjnych. Na ogólnodostępnych korytarzach i klatkach schodowych nie wolno gromadzić i przechowywać rowerów, mebli, książek oraz innych materiałów palnych. Utrudniają one ewakuacje, a jeżeli zostaną objęte pożarem , przyspieszą jego rozprzestrzenianie oraz staną się źródłem powstania trujących gazów i bardzo wysokiej temperatury. Zaplanuj bezpieczną ewakuację. Upewnij się, że każdy z domowników wie, jak opuścić zagrożone pomieszczenia.
 

POZOSTAŁE INFORMACJE