AKTUALNOŚCI  
Strona główna   >   Aktualności   >  
 
2014-02-27
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych skarży…..

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zwrócił się z prośbą do Międzynarodowego Związku Spółdzielczego o podjęcie uchwały w sprawie sprzeczności poselskich projektów ustaw dotyczących spółdzielczości z Międzynarodowymi Zasadami Spółdzielczymi, prawem Unii Europejskiej oraz zasadą demokratycznego państwa prawa – dotyczy to druków sejmowych nr 515, 517, 819 i prawa spółdzielczego z 23 lipca 2013 roku.

Powodem dla którego ZRSMRP złożył taki wniosek jest fakt, iż od połowy 2009 roku przedstawiciele niektórych ugrupowań politycznych przedkładają w polskim Sejmie projekty aktów normatywnych, które w rzeczywistości szkodzą członkom i dezorganizują działalność spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, a zgłoszony w druku sejmowym 517 projekt wręcz otwarcie dąży do likwidacji spółdzielni mieszkaniowych. Proponowane w drukach 515 i 517 rozwiązania prawne mogą zniweczyć cały dorobek spółdzielczości polskiej. W przywołanych powyżej projektach ustaw ich autorzy dążą do utworzenia z każdej spółdzielni konglomeratu wspólnot mieszkaniowych kierujących się w swym działaniu innymi zasadami niż zasady spółdzielcze. Spowodowałoby to rozczłonkowanie majątku spółdzielczego poprzez oddzielenie się wspólnot. W tak powstałych wspólnotach mieszkaniowych prawo spółdzielcze zastąpione zostałoby ustawą o własności lokali i tym samym doprowadzono by do likwidacji spółdzielni.

Jaki los czekałby mieszkańców takiej wspólnoty, gdy powstaną zaległości w płatnościach z różnych przyczyn? Procesy sądowe, wyroki, komornicy i egzekucje i to bez żadnej pomocy z zewnątrz!

Wiele wcześniejszych przepisów dyskryminujących spółdzielczość mieszkaniową zakwestionował również Trybunał Konstytucyjny / 8 artykułów / oraz Krajowa Rada Sądownictwa, Krajowa Rada Spółdzielcza i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Poselski projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu RP w dniu 1 października 2012 roku jest w całości sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, ponieważ narusza takie zasady prawa unijnego jak: zasadę swobody przedsiębiorczości, zasadę dobrowolności zrzeszania się, zasadę lojalnej współpracy i inne.

W 2003 roku Unia Europejska przyjęła Rozporządzenie Rady (WE) nr 1435/2003 ustanawiające Statut Spółdzielni Europejskiej (SCE), które również – jako akt prawa pochodnego Unii Europejskiej – potwierdziło szczególną rolę spółdzielni przy poszanowaniu zasady niedyskryminacji w tworzeniu jednolitego rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż dalsze prace legislacyjne nad przedstawionymi projektami ustaw pozostawać będą w oczywistej sprzeczności z każdą z tych zasad oraz doprowadzą do likwidacji spółdzielczości w Polsce.

Źródło: Spółdzielnia Mieszkaniowa Gniezno