AKTUALNOŚCI  
Strona główna   >   Aktualności   >  
 
2018-09-18
Czy czeka nas zaostrzenie zasad niesegregowania śmieci?

Ministerstwo Środowiska chce zaostrzenia przepisów dotyczących niesegregowania śmieci. Obecnie obowiązująca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie nakłada wprost obowiązku na segregację śmieci. Gminy same mogą ustalić takie zasady. Proponowane zmiany w ustawie przewidują nałożenie kar na mieszkańców za brak segregacji śmieci. Mają one być wyższe czterokrotnie niż normalne opłaty. Ma to na celu zdyscyplinować mieszkańców do segregacji śmieci.

Firmy wywożące śmieci mają obowiązek informować gminę o przypadkach braku segregacji śmieci. Ucierpią na tym mieszkańcy budynków wielorodzinnych, którzy solidnie segregują śmieci. Wystarczy jedna nieodpowiedzialna osoba, która nie będzie segregowała śmieci i cały budynek będzie płacił wyższe opłaty.

Przeciwko projektowi protestuje Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, który uważa, że na dużych osiedlach nikt nie będzie segregował śmieci bo i tak gdy sąsiad nie segreguje śmieci wszyscy zapłacą więcej. Projekt zmian ustawy jest obecnie w konsultacjach społecznych.