Wystąpienie międzynarodowych organizacji spółdzielczych i budownictwa społecznego do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów i marszałka Sejmu w sprawie projektowanych ustaw dotyczących spółdzielczości.
Szanowny Panie Prezydencie,
Legislacja spółdzielcza i przepisy dotyczące spółdzielni w Rzeczpospolitej Polskiej
„Cooperatives Europe” jest europejską organizacją reprezentującą przedsiębiorstwa spółdzielcze, jak również Europejskim Regionem Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (MZS). Reprezentujemy 160 tyś. przedsiębiorstw o ponad 5,4 mln zatrudnionych i 123 mln członków spółdzielni w całej Europie, działających we wszystkich sektorach gospodarki. Jednym z naszych zadań jest wsparcie rozwoju odpowiednich ram prawnych dla firm spółdzielczych w różnych krajach europejskich. Jeżeli to konieczne, zapewniamy również pomoc w przeglądzie istniejących ustaw spółdzielczych, aby bronić zasad spółdzielczych MZS.
Nasz członek, Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, poinformował nas o swoim zaniepokojeniu w związku z dwoma projektami ustaw (druki sejmowe nr 3493 i 3494) o spółdzielniach, nad którymi pracuje obecnie Sejm, a które grożą wywarciem poważnego wpływu na polskie przedsiębiorstwa spółdzielcze , a zwłaszcza na spółdzielnie mieszkaniowe.
Władze ponadnarodowe i europejskie uznały gospodarczą i społeczną rolę spółdzielni poprzez rozmaite instrumenty pomyślane do przyjmowania tej formy przedsiębiorstw, jak również do zapewnienia jej właściwych ram prawnych. W Zaleceniu nr 193/2002 , Międzynarodowa Organizacja Pracy „uznaje znaczenie spółdzielni w tworzeniu miejsc pracy, uruchamianiu środków inwestycji, jak również ich wkład w gospodarkę, i(..) że spółdzielnie w swoich różnorodnych formach promują najpełniejsze uczestnictwo w rozwoju ekonomicznym i społecznym wszystkich ludzi”, w oparciu o to uznanie MOP przyjęła szereg wytycznych pomyślanych do promowania spółdzielczej formy przedsiębiorstw poprzez środki legislacyjne, polityczne, finansowe i instytucjonalne.
Na poziomie Unii Europejskiej, spółdzielnie, będąc uznanymi prez artykuł 54 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej , są również przedmiotem szeregu uregulowań, takich jak Rozporządzenie (WE) Nr 1435/2033 w sprawie Statutu Spółdzielni Europejskiej (SCE) czy Komunikatu o promowaniu spółdzielni w Europie, który wprost uznaje, że wzmiankowane powyżej Zalecenie MOP „Było oficjalnie przyjęte przez Rządy wszystkich Państw Członkowskich UE, jak również przez Rządy wszystkich krajów przystępujących i kandydackich”.
Projekty ustaw dyskutowanych obecnie w polskim Sejmie są niezgodne z tymi międzynarodowymi i europejskimi zobowiązaniami. Jeśli zostałyby wprowadzone w życie , znacząca część polskiego sektora spółdzielczego zostałaby zmarginalizowana.
Spółdzielnie działają we wszystkich Państwach Członkowskich UE. Spółdzielnie udowodniły swoją odporność na ostatni kryzys finansowy i gospodarczy dzięki swojemu długoterminowemu spojrzeniu strategicznemu i demokratycznej strukturze zarządzania. Spółdzielnie zapewniają model przedsiębiorstwa, który jest szczególnie gotów do podjęcia i pomocy w przezwyciężaniu obecnych wyzwań ekonomicznych i społecznych w Europie. Wreszcie, spółdzielnie są przedsiębiorstwami,, które mają u sedna swojego ukierunkowania biznesowego i struktury organizacyjnej zwykłych obywateli i ich podstawowe potrzeby.
W tym kontekście usilnie prosimy żeby jakiekolwiek nowe ustawy zapewniały polskim spółdzielcom właściwe ramy do konkurowania na równych prawach na rynku i do rozwijania swojej działalności, potrzymując zarazem swój szczegółowy model działania i zarządzania.
Z wyrazami szacunku
Etienne Pflimlin Felice Scalvini
Współprezydent Współprezydent
AKTUALNOŚCI
Strona główna > Aktualności >
2011-05-31
Miedzynarodowe organizacje w obronie polskiej spółdzielczości.