AKTUALNOŚCI  
Strona główna   >   Aktualności   >  
 
2018-07-06
Jubileusz 90-lecia Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W dniu 28 czerwca br. odbyły się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni obchody jubileuszu 90-lecia Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Inspiratorem założenia Spółdzielni (1928 r.) byli działacze Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przybyli specjalnie w tym celu do Gdyni. Po wybudowaniu w 1930 r. pierwszych domów przy ul. Morskiej 96- 98 GSM prowadziła szeroką działalność kulturalno-oświatową oddziaływającą na całe miasto m.in. klub sportowy „Bałtyk", teatr objazdowy, dysponowano sporą salą na ok. 200 krzeseł - zapraszano na odczyty znane postaci ze sceny politycznej m.in. przyjeżdżali Ciołkosz, Niedziałkowski, Dubois. Spółdzielnia prowadziła też własny sklep spożywczy. W 1939 r. w GSM organizowane były drużyny do prac saperskich na przedpolu Gdyni, po 6 września częściowo uzbrojone stanowiły jedną z formacji ochotników walczących w ramach LOW z niemieckim najeźdźcą (Gdyńscy Kosynierzy). W 2011 r. z udziałem Prezydenta Wojciecha Szczurka, kontradmirała Stanisława Kani w asyście kompani honorowej MW i licznych mieszkańców dokonano odsłonięcia obelisku poświęconego pamięci Kosynierów.

Po 1945 r. Spółdzielnia budowała domy na Wzgórzu Focha (dzisiaj Św. Maksymiliana) a następnie głównie w Chyloni, Cisowej, na Pustkach Cisowskich. W 1993 r. oddano do użytku z udziałem Prezydent Franciszki Cegielskiej najwyższy wówczas w mieście bud. Mieszkalno-usługowy: Dom Towarowy „Chylonia" wraz z częścią mieszkalną.

Uroczystość 90-lecia rozpoczęła się od uhonorowania odznaczeniami państwowymi szczególnie zasłużonych pracowników Spółdzielni. Medale za długoletnią służbę wręczył Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk. Następnie z rąk wiceprezydenta Gdyni Bartosza Bartoszewicza medale „Ciyitas e Mari – tym, którzy realizują odważne marzenia” otrzymali prezes GSM Leszek Jaskuła oraz przewodniczący rady nadzorczej Krzysztof Borkowski. Kolejnym punktem były wstąpienia prezesa L. Jaskuły i przewodniczącego RN K. Borkowskiego, którzy przybliżyli zgromadzonym historię Spółdzielni i losy ludzi ją tworzących. Po przemówieniach Prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Jerzy Jankowski wręczył zasłużonym działaczom i pracownikom odznaczenia spółdzielcze. Nie zabrakło też wystąpień zaproszonych gości z firm współpracujących i spółdzielni mieszkaniowych.

Po części oficjalnej zgromadzeni wysłuchali koncertu „Piaf po polsku" w wykonaniu Doroty Lulki z zespołem.