AKTUALNOŚCI  
Strona główna   >   Aktualności   >  
 
2014-05-14
APEL uczestników Konferencji nt. „Prawnej i faktycznej pozycji polskiej spółdzielczości

APEL
uczestników Konferencji
nt. „Prawnej i faktycznej pozycji polskiej spółdzielczości"
zorganizowanej
przez Związki Rewizyjne Spółdzielni Mieszkaniowych
w dniu 12 maja 2014 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP


My niżej podpisani uczestnicy Konferencji, zainteresowani rozwojem prawa spółdzielczego w Europie, w tym w Polsce:


zwracamy się do Komisji Europejskiej o zainicjowanie działań na rzecz nadania Międzynarodowym Zasadom Spółdzielczym mocy prawnej równej prawu Unii Europejskiej, zarówno w Traktatach Unii Europejskiej jak i w aktach prawa pochodnego z mocą bezpośrednio skuteczną w każdym z krajów członkowskich.
 

Jest to o tyle istotne, gdyż w dniach 3-4 kwietnia w Warszawie z inicjatywy Krajowej Rady Spółdzielczej - polskiego naczelnego organu samorządu spółdzielczego odbyło się Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (Cooperatives Europe).

Podczas Zgromadzenia podjęta została Generalna Uchwała wspierająca nowelizację legislacji spółdzielczych w Europie, z zastrzeżeniem w stosunku do Polski.


W uchwale tej stwierdzono, iż „w wielu krajach Europy dokonywany jest przegląd legislacji spółdzielczej: Jest to pożądany proces w celu stworzenia nowoczesnych i postępowych ustaw wspierających rozwój spółdzielczości w całej Europie. Jednocześnie, w szeregu krajów europejskich, takich jak na przykład Polska, niektóre nowelizacje zmierzają do ograniczenia samorządności spółdzielni. Budzi to wielki niepokój Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, a zwłaszcza Cooperatives Europe jako regionu europejskiego Międzynarodowego Związku Spółdzielczego".

Spółdzielnie są przedsiobiorstwami będącymi własnością ich członków i stosującymi się do siedmiu Zasad Spółdzielczych ustalonych przez Międzynarodowy Związek Spółdzielczy.

1. dobrowolnego i otwartego członkostwa, 2. demokratycznej kontroli członkowskiej, 3. ekonomicznego uczestnictwa członków, 4. autonomii i niezależność, 5. edukacji, szkolenia i informacji, 6. współpracy pomiędzy spóidzielníami, 7. troski o społeczność lokalną).


Dokonująca się w Polsce rewizja ustaw spółdzielczych pozostaje niestety w sprzeczności z każdą z Międzynarodowych Zasad Spółdzielczych, dlatego też niezwykle istotne jest, aby Międzynarodowe Zasady Spółdzielcze stały się normami prawa Unii Europejskiej oraz, aby były bezpośrednio skuteczne w każdym z krajów członkowskich, w tym w Polsce. Obecnie zasady te nie stanowią norm prawa międzynarodowego i nie są źródłem prawa w rozumieniu przepisów Konstytucji RP.

Tylko w ten sposób można - w naszej ocenie - przeciwdziałać działaniom zmierzającym do likwidacji spółdzielczości w Polsce oraz w innych krajach Europy.
 

Apel skierowano do wiceprzewodniczącego komisji Europejskiej Pana Antonio Tajaniego.