Wernisaż wystawy malarstwa Mirosława Śledzia i Kornela Kowalskiego. 1 + 1. Klub Krzywego Kwadratu. 11 czerwca 2019 r. (data: 2019-07-09)

W dniu 11 czerwca br. w naszym  Klubie Osiedlowym odbył się wernisaż wystawy malarstwa Mirosława Śledzia i Kornela Kowalskiego. Tym wydarzeniem Mirosław Śledź reaktywował działalność Klubu Krzywego Kwadratu, który to powstał jeszcze w latach 90 tych XX w. i skupiał wokół sebie artysytów amatorów.  Zapraszamy do obejrzenia relacji  filmowej z tej imprezy.


Mirosław Śledź
to malarz, rysownik i performer, który w swoich pracach od kilkudziesięciu lat dokumentuje codzienną konfrontację z rzeczywistością. Mieszka w Gdyni Chyloni razem z psem Amadeo i papugą w małej piwnicy przerobionej na pracownię. Ta przestrzeń to cały jego świat wypełniony przypadkowo znalezionymi przedmiotami, farbami, książkami oraz niezliczoną ilością jego prac. Śledź malarstwem zajmuje się od kilkudziesięciu lat, każdego dnia tworzy jeden obraz - dziś to już
kilka tysięcy. Na artystyczny życiorys gdyńskiego twórcy składają dziesiątki wystaw prezentowanych w wiodących galeriach w Polsce jak również w instytucjach na całym świecie (od Włoch po Japonię). Śledź pozostaje jednak w cieniu narzuconej mu z góry klasyfikacji artysty "nieprofesjonalnego", szerzej nierozpoznawalnego.

Kim więc jest MirekŚledź?

Artysta za pomocą swoich obrazów dokumentuje codzienne perypetie, komentuje wydarzenia polityczne, sport, pogodę. Opowiada o swoich bliskich, relacjach damsko-męskich, podróżach i przygodach. Jego obszerną twórczość łączy jeden główny autorski nurt - KWADRYZM. Mirek Śledź przyznaje, że jego "marzeniem było zamienić cały świat na ostrosłupy, graniastosłupy i sześciany". Kwadratowe głowy, skwadratyzowane granice państw, geometryczne zwierzęta i akty, niezliczona ilość cyferek złożona z czworoboków. Mirosław Śledź tworzy odrębny świat, ograniczony kręgiem doznań, przeżyć i przekonań, które kształtują charakter jego malarstwa. W jego pracy nie ma granicy pomiędzy życiem a twórczością - tutaj wszystko spaja się w jedno. To sztuka funkcjonująca poza czasem, poza głównymi nurtami i aktualnym dyskursem, a jednocześnie głęboko zatopiona w przemijaniu - malarz nadaje każdej z prac numer, który jest wpleciony w kompozycję. Nie ma tu miejsca na brak weny czy czasu, artystą kieruje nieodparty wewnętrzny imperatyw - potrzeba tworzenia i dzielenia się swymi przeżyciami z innymi.

 

Kornel  Kowalski urodził się 12 lutego 1985 r. w Gdyni. Skończył Policealną Szkołę w Gdyni Orłowie z tytułem artysta fotografik w 2008 r. W 2018 r. skończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku z tytułem magistra sztuk w dziedzinie malarstwa. Obecnie mieszka w Rumii.

Wystawy indywidualne:
2017 – wystawa fotografii„ Things are qweer” Galeria Enter Photo Tainment w Poznaniu.

Wystawy zbiorowe:
• 2017 – wystawa Fotografii Międzywydziałowego  Studium Fotografii A.S.P. Gdańsk w ratuszu w Słupsku.
2017 – Noc muzeów – wydział malarstwa aula

KONKURSY
• 2017 – Przejście do finału Fundacji im. Franciszki Eibisch- galeria Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie.

• 2012 -1 miejsce w konkursie Fundacji Wspólnota Gdańska. Konkurs pt. „SPORT” w kategorii komiksu na Euro 2012. (Zgłoszenie indywidualne w kategorii osób niepełnosprawnych).

• 2002 - 1 miejsce w konkursie Cartoon Network pt. „Akcja Animacja 2002.” w kat. wiekowej 17-19 lat za wykonanie komiksu i wymyślenie własnej postaci.

POZOSTAŁE WYSTAWY

ZBIOROWE
2015 - Klub Miłośników Sztuki w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych.
2014 – Klub Miłośników Sztuki z Gdyni - wystawa w galerii Sulmin.

ILUSTRACJIE DO KIĄŻEK
Uczeń z dysleksją w szkole poradnik nie tylko dla polonistów 2004