23 maja 2013 r. Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego wysłuchała informacji na temat prac nad ustawami z zakresu prawa spółdzielczego w latach 2001-2012.
Informację przedstawił prezes zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej - Alfred Domagalski.
Istotna rola spółdzielczości jako ruchu społeczno-zawodowego skłania do dokonania oceny procesu transformacji ustrojowej w zakresie jego wpływu na stan i kondycję polskiej spółdzielczości. Problemami spółdzielczości w naszym kraju nie zajmował się w dostatecznym stopniu żaden z dotychczasowych rządów. Brak dostatecznego rozumienia istoty i specyfiki spółdzielczej doprowadził do utraty przez spółdzielnie poważnej części ekonomicznego i społecznego potencjału. Głównym powodem są nieprawidłowości w systemie, co skutkuje m.in. spadkiem udziału spółdzielni w tworzeniu PKB do 1%. Przyczyną tego stanu jest brak zrozumienia spółdzielczości jako systemu. Celem zmian jest to, aby ustawodawstwo spółdzielcze sprzyjało budowaniu relacji lokalnych. Pojawia się przy tym potrzeba sięgnięcia do międzynarodowych zasad spółdzielczych. Ponadto należy zmienić wszystkie czynniki, które dyskryminują system spółdzielczy na rynku.
W trakcie dyskusji posłowie pytali m.in. o liczbę spółdzielni, a także ich finansowanie. Ponadto poruszono kwestię kongresów dotyczących prawa spółdzielczego i kosztów związanych z ich organizacją. Zaznaczono, iż materiały przygotowane przez przedstawicieli KRS są niepełne, ponieważ nie było wiadomo, do których dokumentów odnoszą się analizy prawne opracowane przez ekspertów.
Poseł Andrzej Dera (SP) zgłosił wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego. Komisja zadecydowała, że rozpatrzy powyższy wniosek na następnym posiedzeniu.
Dyskusja nad propozycjami Prezydium Komisji w sprawie toku prac nad projektami ustaw skierowanych do Komisji (druki nr: 515, 816, 819, 864, 980, 1005, 1065, 1353) została przeniesiona na następne posiedzenie Komisji w dniu 28 maja br.
źródło: Sejm RP