Inauguracja Międzynarodowego Roku Spółdzielczości 2012 Gala Spółdzielcza w Teatrze Dramatycznym. (data: 2012-01-27)

Organizacja Narodów Zjednoczonych proklamowała rok 2012 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości (International Year of Cooperatives). Obchody te mają na celu przybliżenie wszystkim mieszkańcom Ziemi ogromną rolę spółdzielni w rozwoju społeczno-ekonomicznym, jej rolę w eliminowaniu ubóstwa, w tworzeniu miejsc pracy, w umacnianiu obywatelskiej samorządności i solidarności oraz w łagodzeniu skutków kryzysu. Podkreślić i promować znaczenie spółdzielczości - zrzeszającej na całym świecie ponad 1 mld ludności.

10 stycznia br. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się Inauguracja Międzynarodowego Roku Spółdzielczości. W uroczystej gali udział wzięli działacze-spółdzielcy oraz parlamentarzyści.

Uroczystość rozpoczęła się od wykonania hymnu narodowego i hymnu spółdzielczego. Gości przywitał dr Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, który podkreślał długoletnie tradycje spółdzielczości. Honorowy patronat nad obchodami Międzynarodowego Roku Spółdzielczości objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, który skierował do gości specjalne przesłanie. Oto jego fragment:

Szanowni Państwo!

Pragnę podkreślić życzliwość nie tylko dla pięknych tradycji spółdzielczości w Polsce, ale także moje żywe zainteresowanie współczesnym ruchem spółdzielczym, aby odpowiadał on coraz lepiej na wyzwania przyszłości. Ruch spółdzileczy liczy na świecie ponad miliard członków. W Polsce około 4,5 miliona Polaków należy do społdzielni branżowych, a 3,5 miliona do spółdzielni mieszkaniowych.... Jestem pewien, że ruch spółdzielczy ma w sobie ogromną jeszcze energię, że jest zdolny do odpowiedzi na pytania dotyczące dnia dzisiejszego i przyszłości.... Jestem pewien, że z dyskusji jaka toczy się w środowisku spółdzielców przewijać się będzie nie tylko duma z dotychczasowych dokonań, ale także nowe, dobre pomysły na przyszłość".


Następnie zaprezentowano film „Spółdzielczość – znaczy szansa”, który unaocznił, jaki potencjał tkwi w spółdzielniach. Swoimi refleksjami na temat kondycji sektora podzielił się Alfred Domagalski, prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej. Mówił o osiągnięciach, ale i wyzwaniach, przed którymi stoją spółdzielcy.

Ciepłe słowa do spółdzielców skierowali zaproszeni goście: wicemarszałkowie Sejmu Eugeniusz Grzeszczak i Wanda Nowicka, minister z Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński, szef Klubu Parlamentarnego SLD Leszek Miller, Ewa Kierzkowska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Adamowski i wielu innych.

Uroczystość zakończył występ Zespołu „Poloneziaki” ze Spółdzielczego Centrum Kultury w Bielawie.


Z listu Ewy Kopacz, marszałka Sejmu RP do uczestników spotkania:

„O tym, że spółdzielnie budują lepszy świat nie trzeba nikogo przekonywać w kraju, w którym tradycja spółdzielcza ma 150 lat, a ruch zrzesza 8 milionów spółdzielców. Spółdzielczość stanowi dobrą szkołę demokracji i samorządności.... Opierając swą działalność na zasadach współpracy i solidarności społecznej krzewi ona wśród swoich członków ducha przedsiębiorczości i zaradności gospodarczej; pozostaje nie tylko ostoją dla ludzkiej inicjatywy i aktywności lecz także liczącym się współuczestnikiem w rozwiązywaniu problemów lokalnych. Ufam, że ruch spółdzielczy pielęgnując swoje najlepsze tradycje, idee i wartości będzie dalej aktywnie uczestniczył w naszym życiu społecznym i gospodarczym. Życzę polskim spółdzielcom sukcesów i dobrej przyszłości".